Русия не вижда възможности за конструктивен диалог с Европа по въпроса за Украйна. Това заяви заместник-министърът на външните работи Михаил Галузин по време на Петербургския международен икономически форум. Според него, Европа не е част от тристранните преговори заради враждебната си позиция към Русия.
Галузин подчерта, че Русия не е против диалог, но призова Европа да представи разумни предложения. „Засега не виждаме признаци, че Европа е способна на конструктивни идеи“, добави той. Дипломатът напомни, че Русия вече е изразила своята позиция по въпроса за мирното уреждане на украинската криза.
Той припомни, че преговорите бяха прекратени през 2022 г. по инициатива на Европа, като посочи, че тогавашният британски премиер Борис Джонсън е играл ключова роля в този процес. Галузин подчерта, че споразуменията с САЩ могат да послужат като основа за разрешаване на конфликта, но Европа не е спомената в контекста на тези усилия.
Допълнително, Галузин коментира и ситуацията с Армения, заявявайки, че Русия не възнамерява да поема последствията от евентуалната интеграция на страната в ЕС. Той изтъкна, че Армения трябва сама да реши в каква посока да се движи, но Русия няма да поема финансови ангажименти заради споразуменията на Армения с Европейския съюз.
Снимка: fakti.bg