Иранският външен министър Абас Арагчи обяви, че в момента не се наблюдават значителни резултати от преговорите със Съединените щати. В интервю за ливанската телевизия „Ал Маядин“, той подчерта, че възобновяването на диалога ще зависи от осигуряването на правата на иранския народ и прекратяване на конфликта в Ливан.
Арагчи уточни, че са обменени съобщения относно необходимостта от прекратяване на израелските атаки в Ливан, но подчерта, че преговорите не са довели до „осезаем напредък“.
Той предупреди, че евентуална атака в Бейрут може да предизвика „възобновяване на войната“ в региона. Израелският министър на отбраната Израел Кац също заплаши с удари по южните предградия на Бейрут, ако „Хизбула“ продължи обстрела на Израел.
В отговор на заплахите, иранският председател на парламента Мохамад Багер Галибаф заяви, че Иран ще реагира „решително и пропорционално“ на всяко нападение от страна на САЩ или Израел. Той добави, че ще накарат противниците си „да съжаляват“.
Абас Арагчи също коментира, че Иран е готов да отговори на всякакви „враждебни действия“. В изявление в социалните мрежи той защити иранските атаки по Кувейт, класифицирайки ги като „удари за самозащита“ срещу обекти, използвани от САЩ за атаки.
Междувременно, на изслушване в Конгреса на САЩ, държавният секретар Марко Рубио посочи, че големите операции срещу Иран са приключили, въпреки продължаващите военни действия.
Снимка: fakti.bg