Алексей Милер, изпълнителен директор на „Газпром“, проведе среща с Маркус Фронмайер от партия „Алтернатива за Германия“ (AзГ) по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург. Темата на разговорите беше възможността за повторно пускане на газопроводите „Северен поток“ и възобновяване на доставките на руски газ.
Фронмайер изрази голям интерес от страна на AзГ към възобновяване на функционирането на газопровода. Според него, след приключването на конфликта в Украйна, е необходимо да се разгледат възможностите за постигане на взаимно разбирателство по този въпрос.
Делегацията на AзГ, включваща четирима политици, присъства на форума, включително лидерът на партията в Саксония Йорг Урбан и евродепутатът Петер Бистрон. За първи път от години на събитието участват и германски компании.
Фронмайер подчерта значението на достъпните доставки на енергия за германската индустрия и заяви, че интересите на Германия трябва да бъдат в центъра на вниманието.
AзГ отдавна призовава за ремонт и активиране на „Северен поток“, твърдейки, че Германия би спечелила от по-евтината руска енергия. Политическите опоненти обаче обвиняват партията в защита на интересите на Москва.
Германското външно министерство изрази недоволство от участието на AзГ в форума, съветвайки представителите да не присъстват. Въпреки критиките, Фронмайер и други членове на делегацията защитиха визитата, подчертавайки необходимостта от диалог.
Критиките към посещението бяха остри, като представители на управляващите партии изразиха опасения, че такива действия дават пропаганден тласък на Русия. След началото на войната в Украйна, Русия значително намали доставките на газ за Германия, а през септември 2022 г. напълно спря доставките, позовавайки се на технически проблеми.
Снимка: fakti.bg