Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обяви, че страната е постигнала успех във войната срещу Иран. Той направи това изявление по време на изслушване в Конгреса, където подчерта, че големите военни операции срещу Ислямската република са приключили, въпреки новите сблъсъци.
„Не провеждаме дългосрочни удари в Иран, тъй като операция ‘Епична ярост’ приключи“, заяви Рубио в комисията по външни работи на Камарата на представителите. Той уточни, че американските бомбардировки, започнали на 28 февруари, и прекратяването на огъня на 8 април са довели до значителни резултати.
Според Рубио, победата се измерва с унищожаването на иранската отбранителна индустрия, значителното намаляване на ракетните установки и дроновете. Той смята, че целите са постигнати, въпреки критиките от страна на демократите, които посочиха възобновените конфликти и иранските атаки по Кувейт.
Отделно, Рубио потвърди, че президентът Доналд Тръмп ще участва в срещата на върха на НАТО през юли в Турция, след като се появиха съмнения относно присъствието му. Той подчерта, че САЩ остават надежден съюзник в НАТО, въпреки разочарованията от липсата на подкрепа от някои държави членки.
Рубио отбеляза, че Тръмп е недоволен от отказа на партньори да предоставят достъп до военни бази по време на кризата с Иран. Също така, той критикува европейските съюзници за недостатъчната подкрепа в конфликта.
Срещата на върха на НАТО е насрочена за 7 и 8 юли в Анкара, в президентския комплекс ‘Бештепе’.
Снимка: fakti.bg