Президентът на Федерацията по вдигане на тежести, Стефан Ботев, и група сътрудници са създали нова организация, наречена „Обединена федерация по вдигане на тежести“, регистрирана на 29 май. Тази стъпка идва в контекста на сериозни проблеми в настоящата федерация, която е в блокаж и пред фалит.
На 15 декември миналата година Асен Златев бе избран за нов президент, но три жалби, включително една от клуба на Пламен Братойчев от Сливен, забавиха вписването му. Въпреки уверенията на Ботев, че няма да обжалва, той все още оглавява федерацията, което пречи на Златев да заеме поста.
Тежкото финансово състояние на организацията предизвиква опасения за фалит, ако не се предприемат спешни мерки. Възможността България да не участва в световното първенство по вдигане на тежести в Нингбо през октомври става все по-реална, а подготовката на състезателите остава под въпрос.
В новия Управителен съвет на Ботев влизат Севдалин Маринов, Нено Терзийски, Нели Янкова, Пламен Братойчев, Евгени Танев и Станимир Вълчев. Ситуацията в българските щанги продължава да бъде нестабилна и напрегната.
Снимка: fakti.bg