Правителството на САЩ е постигнало извънсъдебно споразумение с индийския милиардер Гаутам Адани, един от най-богатите бизнесмени в света. Обвиненията срещу него включват подвеждане на инвеститори относно голям проект за слънчева енергия в Индия, съобщават съдебни документи, цитирани от Асошиейтед прес.
Комисията по ценни книжа и борси на САЩ обвини Адани и неговия племенник Сагар Адани, ръководители на компанията „Адани Грийн Енерджи“, в обещаване на подкупи на индийски държавни служители за получаване на договори за изкупуване на електрическа енергия на завишени цени.
Според обвиненията, компанията е привлекла значителни инвестиции, като е уверявала инвеститорите, че спазва антикорупционни правила и че ръководството не участва в корупционни практики.
Регулаторът подчертава, че действията на Адани нарушават законите за ценните книжа и правилата за предотвратяване на измами. В рамките на споразумението Адани е приел да заплати глоба от 6 милиона долара, а неговият племенник – 12 милиона долара. В документа не се съдържа признание за вина.
Групата „Адани“ отхвърли всички обвинения, наричайки ги неоснователни. В Ню Йорк двамата бяха обвинени в измама с ценни книжа и заговор за измама с електронни средства. Според информации от „Ню Йорк Таймс“ и „Блумбърг“, тези обвинения вероятно ще бъдат оттеглени.
Снимка: fakti.bg