Нидерландия е в трудна ситуация по отношение на запълването на газохранилищата си преди зимата. Причината за затрудненията е рязкото увеличение на цените на газа, което се наблюдава след конфликта между САЩ и Израел срещу Иран, както и проблемите с корабоплаването в Ормузкия проток.
Според Йерун Зантинг, изпълнителен директор на Gasunie, правителството може да бъде принудено да предприеме действия в близко бъдеще, за да осигури необходимото запълване на хранилищата. По време на парламентарен брифинг той изрази загриженост, че до края на юни или началото на юли темпът на пълнене може да е толкова нисък, че страната рискува да не постигне целите си за пълнота на хранилищата от 87% до 1 ноември.
Високите цени на газа правят покупките и съхранението на гориво по текущите пазарни условия по-малко привлекателни за компаниите. Зантинг предложи разширяване на правомощията на държавната енергийна компания EBN и възможност за субсидиране на енергийните компании, подобно на мерките от кризисните години 2022 и 2023.
Към момента частните компании основно отговарят за запълването на газохранилищата, но EBN може да се намеси при недостатъчни доставки. За 2026 г. е поставена цел от 80 TWh инжектиран газ, в сравнение с 25 TWh през предходната година.
Говорителят на EBN, Николин Вризу ван Ек, подчерта необходимостта от внимателен подход, за да не се повишат допълнително цените на горивата. Тя предупреди, че агресивното закупуване на газ може да има негативен ефект върху цените.
Инжектирането на газ за зимния сезон започна през април, но поради проблеми с доставките и студеното време, в момента капацитетът на хранилищата е само 12%. Gasunie предложи също създаването на стратегически резерв от газ, за да се справи с потенциални сериозни прекъсвания в доставките.
Снимка: fakti.bg